Kveik

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že svět piva je již ustálený a neměnný, opak je pravdou. Po vlnách IPA a jejich verzích jako je kupříkladu New England IPA, kyseláčích všemožných variant, od kettle sour piv za použití Lactobacillus až po ta spontánně kvašená, objevuje se na obzoru novinka, která nejspíš v pivovarnickém světě nějaký ten pátek pobude.

Kveik, původem z Norska, není pivní styl, ale označení pro typ kvasnic. Zjednodušeně řečeno velmi odlišných kvasnic. Pokud někomu přijdou teploty kvašení „ejlů“, svrchně kvašených piv relativně „normální“ a třeba piv saison v relacích 25-29°C vysoké, kveik má oblibu rozmezí ještě vyšším – okolo 36°C. A přitom dokáže zároveň odkvasit mladinu se zajímavým profilem a vysokou pitelností. Navíc si rád hoví i v pivech velmi silných. 10 % alkoholu je základ a nejsou neobvyklé i 16% alkoholové bomby. A to vše díky vysokým teplotám kvašení v relaci hodin.

Pokud by navíc někdo chtěl RAW „ejl“ nebo kvasnice, které se uchovávají až v primitivních podmínkách po celé generace, kveik bude jeho favorit. 

Vše podstatné se dočtete v angličtině na serveru časopisu Craft Beer And Brewing, nebo v podání Rob Percivala z firmy Lallemand (která kvasnice kveik připravila v sušené podobě) na našem semináři.

A ano, na našem serveru se o kveiku v nejbližší době bude psát hodně.

Teď vám nabídneme k ochutnání vzorek uvařený pro seminář – 11° pale ale, SMASH, tedy jednosladový chmelený jedním chmelem na cca 30 IBU.